Trzy pomidory

Temat: AKTUALNOŚCI
2006-04-20
Brudne ręce Yahoo!
Reporterzy Bez Granic, międzynarodowa organizacja walcząca o prawa człowieka i wolność słowa twierdzi, że Yahoo! znowu pomogło chińskim władzom w aresztowaniu kolejnego dziennikarza. Jiang Lijun publikował w sieci artykuły prodemokratyczne. Został ujęty, oskarżony o zdradę stanu oraz skazany na 4 lata więzienia w 2003 roku. Przedstawiciele Reporterów Bez Granic weszli podobno w posiadanie danych, dowodzących udziału Yahoo! w tej sprawie. Yahoo Holdings z siedzibą w Hong Kongu dostarczył chińskim władzom dane konta e-mailowego dziennikarza, dobrze wiedząc, że zostaną one użyte w procesie przeciwko niemu. Reporterzy Bez Granic wezwali Yahoo do umieszczenia swoich serwerów poza granicami Chin – wtedy chiński reżim, chcąc uzyskać dostęp do czyjegoś konta, będzie musiał zwrócić się w tej sprawie do amerykańskiego sądu.
Informacje: www.theinquirer.net2006-04-20
Strzeż się złego
Na czerwiec 2006 roku planowane jest uruchomienie internetowego portalu traktującego kompleksowo o wszelkich zagrożeniach czyhających w sieci na najmłodszych użytkowników. Otwarcie strony planują wspólnie: firma Mediarecovery oraz fundacja Kidprotect. W portalu mają się znaleźć porady dotyczące tego, jak unikać w internecie narkomanii, pedofilii czy pornografii dziecięcej. To jednak nie wszystko – zapowiadają pomysłodawcy. Internauci mają też znaleźć informacje na temat bezpiecznego korzystania z aukcji internetowych lub dokonywania zakupów w sklepach online. Portal ma wystartować pod adresem www.bezpieczniewsieci.pl.
Informacje: www.kidprotect.pl2006-04-19
Poprawki Microsoftu psują Office’a
Jak donosi serwis The Inquirer, ostatnia porcja poprawek dla Windows XP spowodowała na niektórych komputerach problemy z korzystaniem z innego flagowego produktu MS - pakietu Office. Przedstawiciele giganta z Redmond potwierdzili, że otrzymali skargi od niezadowolonych klientów, którzy narzekali na problem przy zapisywaniu oraz otwieraniu dokumentów. W niektórych zgłoszonych przypadkach również Internet Explorer odmawiał posłuszeństwa, uniemożliwiając przeglądanie witryn internetowych, co przecież jest jego główną rolą.
Firma Microsoft nie podaje liczby zgłoszonych skarg. Przyznaje jednak, że jest to sprawa marginalna i dotyczy specyficznych konfiguracji, np. przy korzystaniu z usługi HP Share-to-Web. Sam problem został już wyjaśniony i odpowiednie wskazówki zostały umieszczone na stronie www.support.microsoft.com. W specyficznych sytuacjach, producent Windowsa wysłał odpowiednie poprawki za pomocą poczty elektronicznej.

2006-04-19
W jakim jesteś nastroju, internauto?
Holenderscy naukowcy zaprezentowali program o nazwie MoodViews, który ich zdaniem potrafi wykryć zmiany nastroju internautów. Aplikacja jest efektem badań nad oddziaływaniem blogów, czyli pamiętników sieciowych.
Badacze z NWO Netherlands Organisation for Scientific Research przyznali, że MoodViews składa się z kilku narzędzi, które wykrywają nastrój właścicieli blogów podczas wprowadzania kolejnych wiadomości. Każdego dnia program monitoruje około 150 tys. pamiętników internetowych w poszukiwaniu nowych wpisów.
Dane prezentowane są w postaci wykresów graficznych i na ich podstawie można określić ogólne nastawienie internautów w niektórych miejscach globalnej sieci. Naukowcy zapowiedzieli dalsze prace nad rozszerzeniem funkcjonalności, m.in. o moduł Moodspotter, który będzie w stanie powiązać zmianę nastawienia internautów z konkretną osobą, miejscem albo produktem.
Informacje: www.4press.pl2006-04-19
Szukanie na ekranie

Koncern Microsoft udostępnił nową edycję narzędzia o nazwie Windows Desktop Search, które służy do szybkiego wyszukiwania plików i danych zgromadzonych w naszym komputerze. Wersję oznaczono symbolem 2.6.5 i według producenta przynosi ona kilka innowacji. Najważniejsze z nich dotyczą stabilności pracy aplikacji i szybkości z jaką znajduje ona potrzebne informacje. Dodatkowym udogodnieniem ma być obsługa przez program plików w formacie PDF czy tych spakowanych, na przykład w standardzie RAR. Windows Dekstop Search jest narzędziem dostępnym za darmo.
Informacje: www.microsoft.com
Źródło: emule-polska.pl/index.php?showtopic=12458